O nas

 Witamy na naszej stronie

 
Mamy za sobą ponad 70 lat doświadczeń w pracy na rzecz osób niewidomych i tracących wzrok. Obecnie zrzeszamy prawie 5000 członków z woj. Śląskiego.
 

Posiadasz znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu ubytku wzroku? Przyjdź! U nas uzyskasz wsparcie i pomoc.

 

Jeśli chcesz nas wesprzeć finansowo, podajemy Ci nr konta, na które możesz dokonać wpłat: 

30 1050 1243 1000 0010 0000 2780

 

Możesz też przekazać nam 1% podatku dochodowego

Nr. KRS: 0000012847 (wpisz nr i zobacz)

 

Dziękujemy wszystkim donatorom i sponsorom, dzięki którym życie niewidomych nabiera barw

Artykuły

  • O Okręgu

    Okręg Śląski jest największą w Polsce jednostką organizacyjną Polskiego Związku Niewidomych. Obecnie skupia 6427 członków, w tym 546 dzieci i młodzieży do 24 roku życia. Zajmujemy się społeczną integracją, rehabilitacją, ochroną interesów zawodowych i społecznych, oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji osób z dysfunkcjami wzroku. Organizacyjnie Okręgowi Śląskiemu podlegają 32 koła terenowe oraz Delegatura PZN w Częstochowie.

    Czytaj Więcej... o: O Okręgu
  • Historia PZN i Okręgu Śląskiego

    Od 1944 roku, a więc jeszcze podczas wojny niewidomy Paweł Niedurny, wraz z grupą kolegów zorganizowali stowarzyszenie na wzór zlikwidowanego w 1936 r Stowarzyszenia Niewidomych Województwa Śląskiego. Które po zakończeniu działań zbrojnych przyjęło nazwę Stowarzyszenie Niewidomych Województwa Śląsko-Dąbrowskiego (pierwszym jego prezesem wybrany został Paweł Niedurny, a w skład Zarządu weszli niewidomi: Rudolf Wysocki, Feliks Woźniak, Franciszek Wróbel, Zofia Niemirysz, oraz widomi: Paweł Dłociok, Kubik (Naczelnik Wydziału Opieki Społecznej Państwowej Rady Narodowej w Chorzowie) i proboszcz miejscowego kościoła ks. Gajda.

    Czytaj Więcej... o: Historia PZN i Okręgu Śląskiego